Aktuálně
Výlet na zámek Fryštát

Výlet na zámek Fryštát

V době podzimních prázdnin 27.10. se žáci 1.- 5. třídy vydali s p.uč.Misiarzovou a Pavelkovou na zámek Fryštát u Karviné.

Seznámili se s historií zámku, který byl přestavěn z původního  Fryštátského hradu.

Zámek Fryštát je rezidenční část původního Fryštátského hradu, který dal roku 1288 postavit kníže Měšek I. Areál celého hradu byl obklopen městskou zdí a valem s vodním příkopem. Zámek sloužil vždy jen jednomu potomku – dědicovi – Piastovských knížat a jeho rodině. Zámek měl  okázalý a reprezentativní vzhled, třebaže nebyl příliš rozlehlý. Roku 1511 z velké části vyhořel takže se z něj zachovala jen palácová budova. Ta byla renesančně opravena, ale již ztratila okázalý vzhled. Protože gotická věž nebyla k zámku obnovena, byla roku 1515 postavena zcela nová gotická věž k přilehlému kostelu.

Žáci viděli zachovalé komnaty, dětský pokoj , pokoj vychovatelky aj. a paní průvodkyně jim po celou dobu prohlídky dávala kontrolní otázky :), na které děti společně odpovídaly.

Závěr výletu jsme strávili v přilehlém zámeckém parku v podzimním hávu.

Všechny fotografie naleznete zde.