Ekoškola

Pondělí bez masa “Meatless Monday”

Světová kampaň “Pondělí bez masa – Meatless Monday” – od dubna každý týden také v naší školní jídelně! I my tím pomáháme snížit množství COve vzduchu a chceme pomoci zastavit změny klimatu planety. A proč Meatless Monday?…

Jak to vzniklo? V roce 2009 zahájili Paul, Stella a Mary McCartneyovi kampaň Bezmasé pondělí – Meatless Monday. Jednoduchým způsobem nám ukazují, jaký význam má snížení spotřeby masa pro ochranu životního prostředí i naše zdraví, a také, že bezmasá jídla mohou být chutná a inspirativní. 

I my jsme se rozhodli připojit k celosvětové kampani a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Prosba – Sáčková kampaň

Vážení a milí rodiče, prarodiče, příbuzní, přátelé, učitelé  a žáci,

Dovolte, abychom Vás poprosili o pomoc s naší „Sáčkovou kampaní 2022“.

Dovolte, abychom se Vám představili: jsme žáci Ekotýmu ze Základní školy V. Košaře a jsme Ekoškola od roku 2018.  Chceme ukázat a dokázat, že sáčky na pečivo, ovoce a zeleninu nemusí být z plastů a i tašky nepotřebujeme plastové, ale mohou být ze záclon, látek či triček. Chceme ukázat, že každý můžeme pomoci naší planetě a snižovat množství plastového odpadu. 

Prosíme Vás, abyste nám pomohli ušít ze starších záclon sáčky, které budeme rozdávat v květnu 2022 spolu s letáčky v našem okolí lidem. Kromě toho ušité záclonové sáčky také budou darovány do Bezobalového obchodu v Ostravě. 

Záclonové sáčky by měly být velké jako kancelářský papír A4 a nahoře s tunýlkem na šňůrku. Vzor takového sáčku najdete na našem školním webu v sekci aktuality ( spolu s touto žádostí), nebo také v sekci projekty : projekt „ Aktivní občanství v globálních souvislostech“. 

Také je možné nám nějaké starší záclony věnovat a naši žáci z nich budou šít takové sáčky i v rámci výuky pracovních činností a jiných vybraných předmětů.

Záclony, a ještě lépe hotové ušité sáčky (případně plátěné tašky) je možné do školy poslat po svých dětech nebo je můžete do školy přinést osobně. U vrátnice budou krabice, kam je možné do konce května ušité sáčky či záclony dávat. Nebo je Vaše děti mohou dát paní učitelce ve třídě a ta je předá našemu Ekotýmu. Šikovné maminky, babičky, tety a paní učitelky, ale i tátové či strejdové: prosíme, jestli můžete, ušijte jakýkoliv počet sáčků ze záclony a darujte nám je. V loňském školním roce jsme měli 199 sáčků, rádi bychom toto číslo letos překonali. O počtu ušitých a darovaných sáčků a tašek Vás budeme v květnu informovat prostřednictvím našeho školního webu

Děkujeme a vážíme si Vaší pomoci.         

 Váš Ekotým

Ocenění naší žákovské kampaně

Ve čtvrtek 7.10.2021 vrcholila Sáčková kampaň, která se uskutečnila na naší škole v minulém školním roce. Spousta dětí, jejich rodičů a i učitelů se zapojila a pomohla našít přes 200 sáčků ze starých záclon. Žáci naší školy sáčky rozdali veřejnosti a výsledky celé akce pak 2 dívky z 8.třídy přijely prezentovat do Olomouce. Veškeré aktivity i malou scénku představily ostatním školám i odborné porotě. Za výsledky Sáčkové kampaně jsme byli odměněni diplomem a drobnými cenami. Vše se odehrálo v Pevnosti poznání, kterou si pak na závěr mohly celou prohlédnout.

Výsledky Kampaně obyčejného hrdinství

 

 

A konečně tady máme naše výsledky Kampaně obyčejného hrdinství!

 

Kolik bylin a stromů jsme zasadili? Kolik CO2 jsme všemi výzvami ušetřili ? Kolik hodin jsme strávili venku a kolik vody jsme ušetřili?
A kolik kilometrů by s námi ušel pavouk Zátopek?
Děkujeme všem hrdinům, kteří se do výzev pustili s námi.
A nazapomeňte, že v plnění výzev můžete pokračovat a tím můžete ovlivňovat planetu i nadále.
 
Váš Ekotým

Webové stránky Ekoškoly

 

 

Webové stránky připravil náš EKO TÝM a najdete je ZDE.